Jak nie czytam, jak czytam

31 maja 2019 Bez kategorii

biblio

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sierpcu serdecznie zachęca biblioteki, szkoły i placówki oświatowe w powiecie sierpeckim do udziału w najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce pt.: „Jak nie czytam, jak czytam”. Siła akcji polega na wspólnym czytaniu książek w jednym czasie, tj. 7 czerwca br. o godz. 10.00.

Podstawową formą uczestnictwa w tym przedsięwzięciu jest zebranie uczniów (jednej lub kilku klas) oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie i zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję.

Organizator akcji – miesięcznik Biblioteka w Szkole – pozostawia pełną dowolność odnośnie form i miejsca realizacji akcji. Może być to boisko szkolne, sala gimnastyczna, korytarz, wejście do szkoły itp., lecz także – dlaczego nie? – ulica, rynek, park, biblioteka publiczna. Każde miejsce jest dobre. Oczywiście celem nie jest wymyślenie jak najdziwniejszej lokalizacji, lecz dobranie jej do możliwości i warunków. Nietypowe miejsce może być atrakcją i odmianą dla uczniów.

Głównym celem przedsięwzięcia jest budowanie pozytywnego wizerunku książki,
tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z relaksem, wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a książkę wciąż traktują jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Niech się przekonają, że czyta nie tylko garstka najlepiej uczących się rówieśników, ale wszyscy – łącznie z nauczycielami, pracownikami szkoły i gośćmi.

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola
w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Naszym zadaniem jest danie uczniom okazji do przekonania się, że czytanie jest miłym i wartościowym zajęciem. Tylko i aż tyle możemy zrobić.

biblio