Spotkanie z Marcinem Buczyńskim

25 września 2016 Bez kategorii

Obraz 038

W dniu 19 września br. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sierpcu odbyło się spotkanie autorskie, które było częścią cyklu zorganizowanego na terenie powiatu sierpeckiego przez wyżej wymienioną bibliotekę, z młodym pisarzem – Marcinem Buczyńskim – autorem debiutanckiej książki pt. „Fałszywa trójca. Część 1, Kres wieczności”. Wzięły w nim udział trzy grupy młodzieży z sierpeckich szkół: Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Jose de San Martina, Zespołu Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

W pierwszej części spotkania młody autor opowiedział zgromadzonej publiczności, jak rozpoczął swoją pisarską przygodę. Wspomniał również o swoich pierwszych próbach literackich, pokazał swój zeszyt z pierwotnymi zapiskami,           a także własnoręcznymi rysunkami.

Debiutancką powieść zaczął pisać już w gimnazjum, gdy był zafascynowany twórczością młodego Paoliniego – autora „Eragona”.  Natchnieniem dla niego stał się także Tolkien (jako hołd dla jego twórczości nosi na szyi pierścień
z wygrawerowanym napisem w języku Mordoru). J.K. Rowling zafascynowała go natomiast swoim uporem w dążeniu do celu. Młodzież dowiedziała się też, że młodego pisarza inspiruje muzyka, natomiast ukochane Bieszczady są miejscem, gdzie odpoczywa i nabiera sił do dalszej pracy.

W drugiej części spotkania autor opowiadał o swojej powieści. Zdradził, że pierwotny jej tytuł brzmiał: „Klejnoty Mocy”, a najważniejszymi dla  niego motywami były: wątek bogów, tajemnicy oraz  ideologia nieśmiertelności. Całą trylogię zaś scala „Pieśń potępionych”, która przewija się  w każdej z trzech jej części.

Pan Marcin opowiedział o procesie wydawniczym, jaki musiał przejść, by książka ujrzała światło dzienne. Dopiero czwarte wydawnictwo zgodziło się wydać jego debiutancką powieść.

Zdradził młodym słychaczom swoje marzenia, wśród których najważniejsze jest to, aby móc utrzymywać się z pisarstwa, wydać książkę w języku angielskim, którą sam przetłumaczy (pan Marcin jest absolwentem lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim).

Dowiedzieliśmy się  rownież, że młody autor zawsze lubił czytać książki
i uciekać w świat fantasy. Nieobce są mu jednak nowe technologie. Posiada fanpage na facebook’u, na kórym zamieszcza nowinki związane ze swoją twórczością.

Spotkanie to było ucztą dla pasjonatów fantasy, ale również miłośnicy innych gatunków literatury mogli być zadowoleni, bo pan Marcin okazał się sympatycznym  młodym człowiekiem, czym wzbudził sympatię uczestników spotkania, a tym samym zachęcił do czytania swoich powieści.

W imieniu autora serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie.